Innowacje pedagogiczne
Rok szkolny 2024/2025
Nasza szkoła dołączyła do programu „Rummikub w szkole” w ramach której w grudniu zaczął funkcjonować „Szkolny Klub Rummikub”.
"Rummikub w szkole" to innowacyjny projekt, który ma na celu rozwijanie logicznego myślenia, strategii i umiejętności społecznych wśród uczniów. Klub oferuje regularne spotkania, podczas których uczestnicy uczą się zasad gry Rummikub, doskonalą swoje umiejętności, a także rywalizują w przyjaznej atmosferze. Dzięki grze uczniowie rozwijają zdolność rozwiązywania problemów, koncentrację i współpracę w grupie. To doskonała inicjatywa, która łączy naukę z rozrywką, promując kreatywne spędzanie czasu oraz integrację między uczestnikami.
Innowację prowadzi p. Anna Merchel, która ukończyła kurs: Certyfikowany Trener Rummikub.
Rok szkolny 2023/2024
"Migamy - pomagamy" - Magdalena Kurpiewska
Adresatami innowacji pedagogicznej "Migamy - pomagamy" są dzieci z oddziału przedszkolnego – grupa „Sówki”- dzieci 5 - 6 letnie. Założenia programowe nauki języka migowego dla dzieci i młodzieży słyszącej — to nie tylko nauka nowego, alternatywnego sposobu komunikowania się z otoczeniem, ale również nauka empatii, rozwoju mowy i rozwoju intelektualnego. Poprawia ich myślenie, koncentrację, pamięć, koordynację wzrokowo-ruchową. Wpływa na lepsze funkcjonowanie mózgu. Choć wśród społeczności uczniów naszej szkoły nie ma dzieci głuchych/ słabosłyszących, które posługiwałyby się językiem migowym, chcę, aby poznały one podstawy tego języka. Włączenie do zajęć dzieci zdrowych ma na celu rozszerzenie zakresu języka nie tylko w środowisku osób niedosłyszących.
"Nie wiem o co mi chodzi, ale wiem, że chodzi mi o to bardzo" - Anna Merchel
„Kochajcie książki. One ułatwią wam życie, po przyjacielsku pomogą zorientować się
w pstrej i burzliwej gmatwaninie myśli, uczuć i zdarzeń.
One nauczą was uszanować człowieka i samych siebie, one uskrzydlą
rozum i serce uczuciem miłości dla świata, dla człowieka.” (Maksym Gorki)Adresatami innowacji pedagogicznej jest grupa uczniów z klasy 3. Ukierunkowana jest na podejmowanie działań służących doskonaleniu i opanowaniu techniki w zakresie czytania, ale także wszechstronnemu rozwojowi uczniom poprzez stymulowanie zmysłów w działaniu. Innowacyjność polega na wykorzystaniu w trakcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych tj. współorganizowania kształcenia, m.in. metody 101 kroków autorstwa Danuty Chwastniewskiej opartej na analizie sylabowej, która jest bardziej efektywna w nauce czytania.
„Matematyka nie musi być trudna”- Kinga Zawadzka-Dzbeńska
Od listopada 2023r. uczniowie klasy VI biorą udział w innowacji matematycznej „Matematyka nie musi być trudna”. Jej celem jest rozwijanie kreatywnego myślenia, samodzielnego pokonywania trudności i matematycznego analizowani z wykorzystaniem Kart Grabowskiego.
Uczniowie utrwalają i doskonalą swoje umiejętności mnożenia, a także logicznego myślenia. Kształtują wytrwałość, samodzielność i współpracę z rówieśnikami. Zajęcia rozbudzają u uczniów ciekawość i zainteresowanie tabliczką mnożenia, zadaniami logicznymi oraz ułamkami.
6